Mototurizmo ralio 2015 dalyviai keliaus garsiojo polonezų kūrėjo Mykolo Kleopo Oginskio keliais ir ne tik…

Pradžia | Naujienos >Mototurizmo ralio 2015 dalyviai keliaus garsiojo polonezų kūrėjo Mykolo Kleopo Oginskio keliais ir ne tik…
2015-08-06

Jau penkeri metai kai Lietuvoje vyksta Mototurizmo ralis – nuotykinis renginys, kurio metu dalyviai važiuoja motociklais po Lietuvą, aplanko kultūros, paveldo ir kitas vertingas krašto Lietuvos vietoves ir už organizatorių pateiktų užduočių įvykdymą gauna taškus. Užduotys yra susijusios su Lietuvos gamta, istorija, architektūra, etnografiniu paveldu ir leidžia žaidimo dalyviams, vietiniams ir šalies svečiams, geriau pažinti Lietuvą bei nuotaikingai praleisti laiką. Komanda, surinkusi daugiausiai taškų, laimi.
Kadangi šiemet minime kunigaikščio, diplomato, garsiųjų polonezų kūrėjo Mykolo Kleopo Oginskio 250-ąsias gimimo metines, motociklininkų kelyje bus objektai, vienaip ar kitaip susiję su šios iškilios asmenybės biografija arba muzika apskritai. Šiuos objektus organizatoriams atrinko ir pasiūlė prie renginio antrus metus prisidedantis Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

mtr2015-poster-vytis-web-1200

mtr2015-logo-200PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI

Rugpjūčio 6 d.

 

Motociklininkai kviečia: “Pažink, suvienyk, būk kaip Vytis”

Rugpjūčio 22 dieną vyks vienas svarbiausių motociklinių renginių po visą Lietuvą  – Mototurizmo ralis. Didelio susidomėjimo sulaukiantis renginys kviečia šūkiu – “Pažink, suvienyk, būk kaip Vytis”. Jo metu  motociklų vairuotojai startuoja iš savo namų kartu su komandomis iš visos Lietuvos, per vieną dieną keliauja po ją, lankydami kultūrinius paveldo ir kitus objektus, bendrauja su vietinėmis bendruomenėmis bei taip simboliškai suvienija krašto žmones.

„Tai puiki proga išgyventi vienybės jausmą, pasijausti ne tik savo miesto, bet visos Lietuvos dalimi. Aišku, ryškiausias šis išgyvenimas, kai gyvai gali paspausti ranką kiekvienam šalies atstovui. Deja, bet visiems su visais susitikti būtų sudėtinga. Ir visgi tai yra įmanoma, pavyzdžiui siunčiant ir sutinkant atstovus. Šiame renginyje jais tampa motociklininkai, aktyviai nešantys vienybės žinutę”, – sako renginio idėją palaikantis policijos kapelionas kun. Algirdas Toliatas.

Šiuolaikiniai Vyčiai – atstovauja miestus

Po visą Lietuvą išsibarsčiusius motociklų vairuotojus į kultūrinę ir pažinimo kupiną kelionę palydės šeimos, vietinės bendruomenės, o dalyje punktų motociklininkus taip pat pasitiks miestų ir miestelių žmonės.

„Motociklų vairuotojus išlydinčios bendruomenės siunčia, deleguoja juos kaip savo miesto, vietos atstovus, kurie lyg pasiuntiniai keliauja po šalį, domisi jos kultūriniais, istoriniais objektais, bendrauja su lankomų vietų bendruomenėmis. Taip gimsta tikras ir gyvas ryšys, o per jį – bendrumas”, – sako renginio organizatorė Birutė Vaitkutė

Projekto idėją palaiko valstybės kūrimo ir ateities klausimais visuomenę įkvepiantis filosofas ir VU lektorius Mindaugas Kubilius.

„Jau kuris laikas Lietuvos piliečių rankose vis dažniau suplevėsuoja Vyčio vėliava. Tai – ne tik istorinė vėliava. Vytis yra aktualusis lietuvių savasties simbolis. Džiugu, kad Mototurizmo ralio dalyviai ant savo plieninių „žirgų“ neša mūsų savasties vėliavą po visą Lietuvą. Lai šiuolaikinių žirgų nešamas Vytis žadina, buria ir įkvepia mus būti tuo, kuo esame – lyderiaujanti ir ori Lietuva“, – sako M. Kubilius.

Netradicinis Baltijos kelias ir saugumas keliuose

Renginio idėja gimė prieš penkis metus, siekiant paminėti Baltijos kelio dieną. Tęsiant šią tradiciją renginiui pasirinktas savaitgalis, kai visa Lietuva prisimena šią svarbią dieną. Mototurizmo ralio idėją jau antrus metus palaikanti Birštono miesto savivaldybė miesto gyventojams ir svečiams ta proga rengia Baltijos kelio minėjimo šventę. Šventės kulminacija taps į Birštono centrą suvažiavę keli šimtai Mototurizmo ralis dalyvių.

„Nuostabiame Birštono kurorte laukiami ne tik motociklininkai, bet kiekvienas. Susiburkime, susikibkime rankomis, būkime aktyvūs. Lygiai kaip prieš 25 metus, kada sužibo nepriklausomybė. Renginio scenoje savo pasirodymą dovanos visiems puikiai žinomas Jurgis Didžiulis su savo projektu „ Reanimacija“, – kviečia organizatoriai.

Mototurizmo ralyje po visą Lietuvą dalyvauja intelektualūs motociklų vairuotojai. Pasak B. Vaitkutės, jiems motociklas yra tobula priemonė kraštui pažinti. Tobula, tai yra pažangi, ekologiška, saugi ir dinamiška.

„Džiaugiamės matydami, kad po Lietuvą yra pasklidę tiek daug intelektualių, atsakingai į vairavimo kultūrą keliuose žiūrinčių motociklų vairuotojų. Jie yra puikus atsakingų piliečių pavyzdys”, – sako Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis.

Motociklų vairuotojai ir Kultūros paveldo departamentas

Įvairiose Lietuvos vietose bet kokių modelių motociklais startavę renginio dalyviai per devynias valandas turi aplankyti kuo daugiau su kultūros paveldu susijusių objektų, prie jų nusifotografuoti ir atlikti tam tikras organizatorių pasiūlytas intelektualias užduotis. Tam, kad teisingai atsakytum į pateiktus klausimus, kartais net teks dalyvauti trumpose ekskursijose. Kaip ir kokiu maršrutu važiuoti į pateiktus ir po visą Lietuvą išsibarsčiusius objektus ir kiek apskritai jų aplankyti, sprendžia pačios motociklininkų komandos, kuriose nuo dviejų iki dešimties asmenų. Kiekvienam objektui ir kiekvienai užduočiai teisingai atlikti skiriamas tam tikras nevienodas taškų skaičius – kuo daugiau taškų surinksi, tuo didesnis šansas laimėti. Tiesa, visą objektų ir užduočių sąrašą Mototurizmo ralio dalyviai gaus tik starto dienos rytą.

Kadangi šiemet minime kunigaikščio, diplomato, garsiųjų polonezų kūrėjo Mykolo Kleopo Oginskio 250-ąsias gimimo metines, motociklininkų kelyje bus objektai, vienaip ar kitaip susiję su šios iškilios asmenybės biografija arba muzika apskritai. Šiuos objektus organizatoriams atrinko ir pasiūlė prie renginio antrus metus prisidedantis Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Kaip pasakojo Birutė Vaitkutė, Kultūros paveldo departamentas daug dėmesio kreipia į projektų socialinį-kultūrinį aktualumą, idėjos originalumą ir šiuolaikiškumą, geografinę sklaidą prisidedant prie nekilnojamojo kultūros paveldo atgaivinimo, pažinimo, įtraukiant skirtingas aktyviausias visuomenės auditorijas: šeimas, jaunimą ir kt.

Jai pritarė ir už mototralio punktus atsakingas vienas renginio organizatorių,  bei motociklininkų gidu dirbantis Dmitrij Ritchik.

 „Kultūros paveldo departamentas atranda neeilinių punktų bei dalijasi savo unikaliom žiniom. Tame ir yra tikras bendradarbiavimas tarp visuomenės ir valstybinės institucijos“, – džiaugėsi jis.

Rietave susitiks su  bendruomene

Antai trys privalomi objektai, susiję su M. K. Oginskiu, yra Rietavas, Užpaliai Utenos rajone ir Veisiejai Lazdijų rajone.

1814 metais Rietavą nupirko M. K. Oginskis, dvarą pavedęs valdyti sūnui Irenėjui. 1872 metais čia įsteigta pirmoji Lietuvoje profesionali muzikos mokykla, įkurtas simfoninis orkestras. Iki šių laikų išliko kunigaikščių Oginskių statyta neoromaninio stiliaus Rietavo šv. Mykolo Arkangelo bažnyčia, kunigaikščių Oginskių koplyčia-mauzoliejus, vaizdingas parkas, muzikos mokykla, kurios pastate įsikūrė Rietavo istorijos muziejus, muzikantų bendrabutis, vandens bokštas, buvusi dvaro oficina, karietinė, sargo namelis, bei kiti buvusio Oginskių dvaro pastatai.

Oginskių dinastijai priklausė ir Užpaliuose buvęs dvaras. Iki šių dienų yra išlikęs tik mūrinis dvaro pastatas, tačiau jo amžius neviršija 200 metų. Vienas reikšmingiausių Oginskių palikimų – Veisiejų dvaras ir miestelis Lazdijų rajone. Parkas, įrengtas šalia rūmų, yra vienas seniausių Lietuvoje. Svarbus parko elementas – 22 aukštų liepų ratas ir augantis 5,1 m apimties bei 30 m aukščio Veisiejų uosis.

O štai dar trys punktai, kuriuose  motociklininkai ieškos muzikinių momentų. Vienas iš jų yra Zanavykų sostinėje Šakiuose, centriniame parke esantis ir kas valandą skambantis 24 varpų kariljonas, kurio konstravimą kuruoja kompozitorius – kariljonininkas Giedrius Kuprevičius. Su Šakių kariljonu susijusi ir viena ypatinga Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčios vargonų detalė. O trečias objektas bus labai palankus tiems, kurie startuos iš Klaipėdos ar jos apylinkių – tai garsus miesto simboliu laikomas Taravos Anikės skulptūra fontanas, esantis Teatro aikštėje. Bet čia uždirbti taškus nebus taip lengva – organizatoriai sugalvojo sudėtingą (bet kartu labai linksmą) su šiuo objektu susijusią užduotį.

Mototurizmo kulminacija įvyks Birštone. Čia bus vertinami ir sumuojami ralio komandų surinkti balai ir apdovanojami nugalėtojai. Šventę vainikuos gerai žinomo atlikėjo Jurgio Didžiulio pasirodymas.

Registruotis į renginį galima – http://www.mototourism-rally.lt/

Daugiau informacijos: Birutė Vaitkutė, Lietuvos motociklų sporto federacijos turizmo

komisija, mob. +37061103161, e.paštas: bvaitkute@gmail.com